Výstava divoká Evropa a tajemné Borneo v Krnově | |
Seriál: Výstavy, soutěže, publikace atd. | |
Diskuze: Příspěvků(0) | |
Výstava Divoká Evropa a Tajemné Borneo, tentokrát přicestuje do Krnova. Budete mít vzácnou příležitost nahlédnout do nejtajemnějších zákoutí divoké přírody ve více než desíti zemích. Ve Flemichově vile v Krnově se můžete těšit na velmi pkné výstavní prostory a milé organizátory. Výstavu doplníme i krátkou přednáškou a jistě dojde i na dotazy. Je to už páté pokračování této naší výstavy. Přikládám také rozhovor, týkající se uvedené výstavy, který se mnou uskutečnila slečna Macháčková z Hradiště:
Jste původním povoláním hasič, jak jste se vlastně dostal k fotografování?
Na vašich fotografiích lze vidět různé podoby "divoké Evropy". Co pro Vás "divoká Evropa" přesně znamená?
Je to trošku jinak. Spíše tu divočinu všude hledám. Je to taková moje malá úchylkaJ. Mám takovou práci a různé další zájmy (muzika, lektorování), že jsem v kontaktu s velkou spoustou lidí a potřebuji si občas od lidí odpočinout. Paradoxně teprve tehdy, když je člověk sám, tak má také čas promlouvat sám se sebou. No a do třetice, životní modely divoce žijících tvorů jsou pro mě také významnou školou – pozorný člověk může vnímat základní a jedině důležité životní motivy a modely. Díky přírodě se tedy učím také chápat skutečné potřeby a hodnoty lidí. Ty jsou samozřejmě velmi vzdáleny těm, které dnes mylně považujeme za své. Teď mluvím o bezduché komerci prospívající především jednotlivcům, či povrchnímu materialismu, který poškozuje nejen člověka, jako takového, ale i naše životní prostředí.
Fotíte na řadě míst světa rozličné živočichy v divoké přírodě, čím Vás tito živočichové tak fascinují?
Částečně už jsem odpověděl v předchozí otázce. Můžu to ale ještě trochu konkretizovat. Vezměte si například lásku zvířecích matek k mláďatům. Takovou péči poskytuju svým ratolestím jen málokteré lidské mámy. Orlí samice často celá zapadá sněhem, aby ochránila svá mláďata. Za urputných veder je zas zastiňuje. Trpělivě a s maximální důvěrou očekává samce na hnízdě, až ji přinese potravu, a tak bychom mohli u jednotlivých druhů pokračovat. U ptáků zas obdivuji například, to že nejspíš jen oni znají pravý význam slova „svoboda“. Fotografování je pro mě především forma poučení, ale i oddychu. Rovněž samotné tvoření mě velmi naplňuje. Překvapivě se také v srdci divoké přírody učím chápat skutečné potřeby a hodnoty lidí. Ty jsou samozřejmě velmi vzdáleny těm, které dnes mylně považujeme za své. Teď mluvím o bezduché komerci prospívající především jednotlivcům, či povrchnímu materialismu, který poškozuje nejen člověka, jako takového, ale i naše životní prostředí. To ale nepatří nám, ale příštím generacím.
Na výstavě je k vidění řada fotek živočichů, které je možné zastihnout jen za speciálních podmínek ve volné přírodě, jak je těžké se k takovým živočichům dostat?
Stojí to někdy nemalé úsilí, čas, znalosti a někdy i nějaké peníze. Teď nemluvím o fotografech, kteří si zaplatí nějakého průvodce, který jim nějaký ten konkrétní druh přímo „naservíruje“ před fotoaparát, ale o zaplacení techniky a cestovních nákladů. Na jídlo obvykle není čas, tak tady se dá zase ušetřit, stejně tak za hotely, jelikož spím většinou pod širým nebem. Je samozřejmě mnoho technik, jak fotografovat divoká zvířata. Většinou se vše odvíjí od znalosti jejich biologie s důrazem na jejich životní cykly a smysly. Někdy člověk trpí příšerným vedrem, kdy se do něj opírají nemilosrdné paprsky srpnového slunce někde u moře, jindy v roztřesených rukách nemůže kvůli zimě ani udržet fotoaparát někde na horách třeba v únoru. Ale zas tam nejsou komáři. Ti dokážou také parádně potrápit. Bez toho by mě to ale asi ani moc nebavilo. Jinak bych přeci mohl fotografovat ve studiu a navíc objekty, které mi nikam neutečou.
V Redutě je k vidění Vaše výstava Divoká Evropa společně s výstavou Tajemné Borneo. Jak došlo k tomuto spojení? (bylo by pěkné mít tam pár slov o vašem přátelství i o výstavě Tajemné Borneo jako takové :-))
S Lukášem Kovárem jsme dlouholetí přátelé. Je to velmi šikovný fotograf a bezvadný chlap, tak proč s ním nevystavovatJ. Pozadí příběhu výstavy bych ale prozradit mohl také. Je trošku kuriózní až úsměvné. Lukáš je tak moc skromný člověk, že když jsem mu vyřídil výstavu u nás na zámku v Bruntále, protože jsem chtěl představit jeho pěkné fotografie místním domorodcům, tak mi jednoduše řekl, že beze mě vystavovat nebude. Trošku mi to i zavařil, jelikož jsem musel tento dosud neukončený projekt trošku popohnat a utratit nemalý obnos na výrobu fotografií před vánočními svátky, ale nakonec jsem byl docela rád, že k tomu došlo. Myslím si, že obě části výstavy se dnes hezky doplňují, a to nejen dvojím pohledem na fotografované objekty, ale především zajímavým srovnáním evropské a asijské přírody a živočichů. Navíc existuje i jakési poselství výstavy, co se ochrany našeho přírodního bohatství týče. Životní prostředí nepatří nám, ale budoucím generacím. Musíme však nastupující generaci vést k tomu, aby poznaly nenapodobitelnou krásu divokých tvorů a především, aby si byly konečně vědomi, že člověk není pánem tvorstva, jak se mylně mnoho tvorů domnívá.
Děkuji předem za Váš čas, otázky možná ještě drobně upravím v závislosti na Vašich vyjádřeních.
Markéta Macháčková
|